LP2989IM-3.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP2989IM-3.3
Description: IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
PSRR 60dB (1kHz)
Series -
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Not For New Designs
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number LP2989
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Current - Supply (Max) 9mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 175µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V