ATTINY261-20MU
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: ATTINY261-20MU
Description: IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32VQFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 20MHz
Series AVR® ATtiny
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 128 x 8
Part Status Obsolete
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor AVR
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number ATTINY261
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V