ATMEGA644PV-20AU
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: ATMEGA644PV-20AU
Description: IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 20MHz
Series AVR® ATmega
RAM Size 4K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 2K x 8
Part Status Obsolete
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor AVR
Package / Case 44-TQFP
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number ATMEGA644P
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V