AT91M63200-25AU
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT91M63200-25AU
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 25MHz
Series AT91
RAM Size 2K x 8
Core Size 16/32-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals POR, WDT
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 58
Core Processor ARM7®
Package / Case 176-LQFP
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Part Number AT91M63200
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 176-TQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V