| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Data Sheet: | ATPL230AG55J19-R |
| Description: | PL230A-AKU-R SAMG55J19A-MUT LQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Series | - |
| RAM Size | - |
| Interface | SPI |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Applications | Power Line Communications |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Core Processor | External |
| Package / Case | - |
| Base Part Number | ATPL230A |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Controller Series | - |
| Program Memory Type | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |