| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Data Sheet: | ATPL250A-AKU-R |
| Description: | IC PWR LINE MCU 80LQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Series | - |
| RAM Size | - |
| Interface | SPI |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | Power Line Communications |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Core Processor | External |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Base Part Number | ATPL250A |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Controller Series | - |
| Program Memory Type | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |