AT89C55WD-24AI
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89C55WD-24AI
Description: IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44TQFP
Speed 24MHz
Series 89C
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals WDT
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 44-TQFP
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89C55
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V