AT89C4051-12SI
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89C4051-12SI
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Speed 12MHz
Series 89C
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 15
Core Processor 8051
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89C4051
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V