AT89C1051U-12SI
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89C1051U-12SI
Description: IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 12MHz
Series 89C
RAM Size 64 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals LED
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 15
Core Processor 8051
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89C1051
Program Memory Size 1KB (1K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 6V