AT87LV52-16JI
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT87LV52-16JI
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Speed 16MHz
Series 87LV
RAM Size 256 x 8
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals -
Connectivity UART/USART
Core Processor 8051
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT87LV52
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V