AT87LV51-16PC
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT87LV51-16PC
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP
Speed 16MHz
Series 87LV
RAM Size 128 x 8
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals -
Connectivity UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT87LV51
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V