AT87F55WD-24JI
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT87F55WD-24JI
Description: IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC
Speed 24MHz
Series 87F
RAM Size 256 x 8
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals WDT
Connectivity UART/USART
Core Processor 8051
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT87F55
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V