AT87F55WD-24AI
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT87F55WD-24AI
Description: IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44TQFP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 24MHz
Series 87F
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals WDT
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 44-TQFP
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT87F55
Program Memory Size 20KB (20K x 8)
Program Memory Type OTP Quick FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V