| Manufacturers: | Memsic Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Motion Sensors - Accelerometers |
| Data Sheet: | CXL10GP3 |
| Description: | ACCELEROMETER 10G ANALOG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Memsic Inc. |
| Product Category | Motion Sensors - Accelerometers |
| Axis | X, Y, Z |
| Type | Analog |
| Series | * |
| Features | - |
| Bandwidth | 100Hz |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Box |
| Acceleration Range | ±10g |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |