| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | Motion Sensors - Accelerometers |
| Data Sheet: | ADXL700WBRWZ-RL |
| Description: | ACCELEROMETER 14.2G SPI 16SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | Motion Sensors - Accelerometers |
| Axis | X, Y, Z |
| Type | Digital |
| Series | Automotive |
| Features | Selectable Low Pass Filter |
| Bandwidth | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | SPI |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Base Part Number | ADXL700 |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Acceleration Range | ±14.2g |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |