| Manufacturers: | Mechatronics Fan Group |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | F8025S05B1-FS |
| Description: | FAN AXIAL 80X25MM BALL 5VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Mechatronics Fan Group |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 1500 RPM |
| Noise | 20.0 dB(A) |
| Width | 25.00mm |
| Series | F8025 |
| Weight | 0.174 lb (78.93 g) |
| Air Flow | 25.0 CFM (0.700m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart, Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, cUL, TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.050 in H2O (12.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | - |
| Material - Frame | - |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.150A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.57 | $7.42 | $7.27 |