| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | EFB0405HHD |
| Description: | FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 8200 RPM |
| Noise | 30.5 dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | EFB |
| Weight | 0.073 lb (33.11 g) |
| Air Flow | 9.4 CFM (0.263m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.50W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Static Pressure | 0.354 in H2O (88.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.300A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.57 | $7.42 | $7.27 |