| Manufacturers: | M/A-Com Technology Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | MRF141G |
| Description: | FET RF 2CH 65V 175MHZ 375-04 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | 14dB |
| Series | - |
| Frequency | 175MHz |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 500mA |
| Package / Case | 375-04 |
| Power - Output | 300W |
| Voltage - Test | 28V |
| Transistor Type | 2 N-Channel (Dual) Common Source |
| Voltage - Rated | 65V |
| Current Rating (Amps) | 32A |
| Supplier Device Package | 375-04, Style 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $178.86 | $175.28 | $171.78 |