| Manufacturers: | Logic |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Data Sheet: | SOMAM3703-32-1780AKIR |
| Description: | IC MOD CORTEX-A8 800MHZ 256MB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Logic |
| Product Category | Embedded - Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Speed | 800MHz |
| Series | AM37x |
| RAM Size | 256MB |
| Flash Size | 512MB |
| Part Status | Active |
| Co-Processor | - |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 200 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8, AM3703 |
| Size / Dimension | 0.59" x 1.34" (15mm x 34mm) |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $337.96 | $331.20 | $324.58 |