| Manufacturers: | Logic |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Data Sheet: | SOMC6748-10-1603AHCR |
| Description: | IC MOD TMS320C6748 375MHZ 128MB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Logic |
| Product Category | Embedded - Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Speed | 375MHz |
| Series | - |
| RAM Size | 128MB |
| Flash Size | 16MB |
| Part Status | Active |
| Co-Processor | - |
| Connector Type | - |
| Core Processor | TMS320C6748 (DSP) |
| Size / Dimension | 1.18" x 1.57" (30mm x 40mm) |
| Module/Board Type | MPU, DSP Core |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $313.82 | $307.54 | $301.39 |