| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Magnets - Multi Purpose |
| Data Sheet: | H-34-MAGNET |
| Description: | MAGNET 0.25" SQ X 1"H RECT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Magnets - Multi Purpose |
| Size | 0.250" Sq x 1.000" H (6.35mm x 25.4mm) |
| Grade | - |
| Shape | Rectangular |
| Finish | - |
| Series | - |
| Material | Alnico 5 (AlNiCo) |
| Part Status | Active |
| Magnetization | Axial |
| Gauss Strength | 1300G (Flux Density) |
| Operating Temperature | 450°C (TA) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.19 | $6.07 | $5.94 |