| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Magnets - Multi Purpose |
| Data Sheet: | H-31-MAGNET |
| Description: | MAGNET 0.063" SQ X 0.5"H RECT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Magnets - Multi Purpose |
| Size | 0.063" Sq x 0.500" H (1.60mm x 12.7mm) |
| Grade | - |
| Shape | Rectangular |
| Finish | - |
| Series | - |
| Material | Alnico 5 (AlNiCo) |
| Part Status | Active |
| Magnetization | Axial |
| Gauss Strength | 10900G (Flux Density) |
| Operating Temperature | 450°C (TA) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.61 | $1.58 | $1.55 |