1206Y0100393FCT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 1206Y0100393FCT
Description: CAP CER 0.039UF 10V C0G/NP0 1206
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Ratings -
Features Soft Termination
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 0.039µF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C