1808Y0630682FFT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 1808Y0630682FFT
Description: CAP CER 6800PF 63V C0G/NP0 1808
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Ratings -
Features Soft Termination, High Temperature
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 6800pF
Part Status Active
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 63V
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C