| Manufacturers: | Kester Solder |
|---|---|
| Product Category: | Solder |
| Data Sheet: | 24-0595-9713 |
| Description: | SOLDER FLUX-CORED/285 .031" 1LB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kester Solder |
| Product Category | Solder |
| Form | Spool, 1 lb (454 g) |
| Type | Wire Solder |
| Series | 285 |
| Process | Leaded |
| Diameter | 0.031" (0.79mm) |
| Flux Type | Rosin Mildly Activated (RMA) |
| Shelf Life | - |
| Wire Gauge | 20 AWG, 22 SWG |
| Composition | Pb95Sn5 (95/5) |
| Part Status | Obsolete |
| Melting Point | 574 ~ 597°F (301 ~ 314°C) |
| Shipping Info | - |
| Shelf Life Start | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 50°F ~ 104°F (10°C ~ 40°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |