| Manufacturers: | Kester Solder |
|---|---|
| Product Category: | Solder |
| Data Sheet: | 22-7005-0118 |
| Description: | SOLDER SOLID WIRE .118" 10LB SPL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kester Solder |
| Product Category | Solder |
| Form | Spool, 10 lbs (4.54kg) |
| Type | Wire Solder |
| Series | - |
| Process | Leaded |
| Diameter | 0.118" (3.00mm) |
| Flux Type | - |
| Shelf Life | - |
| Wire Gauge | 9 AWG, 11 SWG |
| Composition | Pb70Sn29.5Bi0.5 (70/29.5/0.5) |
| Part Status | Obsolete |
| Melting Point | - |
| Shipping Info | - |
| Digi-Key Storage | - |
| Shelf Life Start | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |