| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | C4AQIBW5300A3LJ |
| Description: | CAP FILM 30UF 5% 800V RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | C4AQ |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 30µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Size / Dimension | 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 800V |
| Height - Seated (Max) | 1.780" (45.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.2 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.09 | $6.95 | $6.81 |