| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | PHZ9004EF7100MR06L2 |
| Description: | PHZ9004, FILM, METALLIZED POLYPR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | PHZ9004 |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression; 3 Phase |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 6 Leads |
| Size / Dimension | 2.520" L x 1.181" W (64.00mm x 30.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.35 | $6.22 | $6.10 |