| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | ALF20G272FP350 |
| Description: | CAP ALU 2700UF 20% 350V PRESSFIT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | ALF20 |
| Ratings | - |
| Impedance | 42 mOhms |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.984" (25.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole, Press-Fit |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Voltage - Rated | 350V |
| Lifetime @ Temp. | 18000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.772" Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 4.213" (107.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 7A @ 100Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 11.44A @ 10kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 63mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.36 | $18.97 | $18.59 |