| Manufacturers: | EPCOS (TDK) |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | B43515A0108M |
| Description: | CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | B43515 |
| Ratings | - |
| Impedance | 190 mOhms |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In - 4 Lead |
| Voltage - Rated | 420V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 3.031" (77.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.67A @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $19.34 | $18.95 | $18.57 |