| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Fiber Optic Connectors |
| Data Sheet: | FO-MC2H2DS1 |
| Description: | CONN FIBER PLUG DUPLX |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Product Category | Fiber Optic Connectors |
| Mode | - |
| Series | FO-MC |
| Features | Dust Cap, Strain Relief |
| Boot Color | Black |
| Reflection | -40dB |
| Part Status | Obsolete |
| Body Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Housing Color | - |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Cable Diameter | 5.0mm |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Simplex/Duplex | Duplex |
| Connector Style | - |
| Ferrule Material | Ceramic, Stainless Steel |
| Attenuation - Typ | -0.5dB |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Dielectric Material | Zinc Alloy |
| Fiber Core Diameter | 9µm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Fiber Cladding Diameter | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |