| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Fiber Optic Connectors |
| Data Sheet: | 1828953-3 |
| Description: | CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Fiber Optic Connectors |
| Mode | Singlemode |
| Series | LightCrimp Plus |
| Features | Protective Cap, Strain Relief |
| Boot Color | Black |
| Reflection | -30dB |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Body Material | Polyether Imide (PEI) |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Cable Diameter | 3.0mm |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Simplex/Duplex | Simplex |
| Connector Style | ST |
| Ferrule Material | Ceramic |
| Attenuation - Typ | -0.28dB |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | Zinc |
| Fiber Core Diameter | - |
| Operating Temperature | - |
| Fiber Cladding Diameter | 125µm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |