| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | MIXA81WB1200TEH |
| Description: | IGBT MODULE 1200V 84A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| Series | - |
| IGBT Type | PT |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 390W |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | Yes |
| Package / Case | E3 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | E3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 75A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 120A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 200µA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $116.40 | $114.07 | $111.79 |