| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | FF225R12ME4PB11BPSA1 |
| Description: | MOD IGBT MED PWR ECONOD-4 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | EconoDUAL™ 3 |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 20mW |
| Configuration | Half Bridge |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | Yes |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | Module |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.15V @ 15V, 225A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 450A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 13nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 3mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $115.51 | $113.20 | $110.94 |