IXTH14N100
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXTH14N100
Description: MOSFET N-CH 1000V 14A TO-247
Series MegaMOS™
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±20V
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 820mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 195nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5650pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V