IXTT10P50
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXTT10P50
Description: MOSFET P-CH 500V 10A TO-268
Series -
FET Type P-Channel
Packaging Bulk
Vgs (Max) ±20V
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 5A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package TO-268
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4700pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V