| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | FMM22-05PF |
| Description: | MOSFET 2N-CH 500V 13A I4-PAC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | HiPerFET™, PolarHT™ |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Tube |
| FET Feature | Standard |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 132W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | i4-Pac™-5 |
| Base Part Number | FMM |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 1mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 270mOhm @ 11A, 10V |
| Supplier Device Package | ISOPLUS i4-PAC™ |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 50nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2630pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.62 | $14.33 | $14.04 |