| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | FMM75-01F |
| Description: | MOSFET 2N-CH 100V 75A I4-PAC-5 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | HiPerFET™ |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Tube |
| FET Feature | Standard |
| Part Status | Active |
| Power - Max | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | i4-Pac™-5 |
| Base Part Number | FMM |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 4mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 25mOhm @ 50A, 10V |
| Supplier Device Package | ISOPLUS i4-PAC™ |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 180nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 75A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.32 | $14.03 | $13.75 |