| Manufacturers: | Harwin Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors |
| Data Sheet: | H3490-01 |
| Description: | CONN PIN RCPT .079 SOLDER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Product Category | Terminals - PC Pin Receptacles, Socket Connectors |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tail Type | No Tail |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Socket Depth | 0.161" (4.09mm) |
| Tail Diameter | - |
| Contact Finish | Gold |
| Board Thickness | - |
| Flange Diameter | 0.187" (4.75mm) |
| Insertion Force | 2.99N ~ 6.00N |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Length - Overall | 0.417" (10.59mm) |
| Pin Hole Diameter | - |
| Accepts Pin Diameter | 0.079" ~ 0.091" (2.00mm ~ 2.30mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Hole Diameter | 0.144" ~ 0.148" (3.66mm ~ 3.77mm) |
| Accepts Square Pin Size | - |
| Contact Finish Thickness | 3.94µin (0.10µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.22 | $1.20 | $1.17 |