| Manufacturers: | Harwin Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Sockets for ICs, Transistors |
| Data Sheet: | D01-9933246 |
| Description: | CONN SOCKET SIP 32POS TIN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Product Category | Sockets for ICs, Transistors |
| Type | SIP |
| Series | D01-993 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Cup |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Resistance | 23mOhm |
| Dielectric Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Material - Post | Brass |
| Termination Post Length | 0.121" (3.08mm) |
| Contact Material - Mating | Brass |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 32 (1 x 32) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.30 | $7.15 | $7.01 |