| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Sockets for ICs, Transistors |
| Data Sheet: | PLCC-044-F-N |
| Description: | CONN SOCKET PLCC 44POS GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Sockets for ICs, Transistors |
| Type | PLCC |
| Series | PLCC |
| Features | Closed Frame |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Resistance | 10mOhm |
| Dielectric Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Beryllium Copper |
| Termination Post Length | - |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 44 (4 x 11) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.65 | $4.56 | $4.47 |