| Manufacturers: | Hammond Manufacturing |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 154M |
| Description: | FIXED IND 2H 100MA 175 OHM CHASS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | 154 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 2H |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 2.060" L x 1.250" W (52.32mm x 31.75mm) |
| DC Resistance (DCR) | 175Ohm |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 100mA |
| Height - Seated (Max) | 1.190" (30.23mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.24 | $12.98 | $12.72 |