| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | 1140-391K-RC |
| Description: | FIXED IND 390UH 5.8A 82 MOHM TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | 1140 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 390µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Material - Core | Ferrite |
| Base Part Number | 1140 |
| Size / Dimension | 1.500" Dia (38.10mm) |
| DC Resistance (DCR) | 82mOhm Max |
| Current - Saturation | 10.4A |
| Current Rating (Amps) | 5.8A |
| Height - Seated (Max) | 1.030" (26.16mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.56 | $9.37 | $9.18 |