| Manufacturers: | HARTING |
|---|---|
| Product Category: | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Data Sheet: | 09370031250 |
| Description: | CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A PG11 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HARTING |
| Product Category | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Size | 3A |
| Style | Side Entry |
| Series | Han® M |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Thread Size | PG11 |
| Housing Color | Black |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Connector Type | Base - Panel Mount 90° |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Size / Dimension | - |
| Ingress Protection | IP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Dielectric Material | Zinc, Die Cast |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $84.52 | $82.83 | $81.17 |