| Manufacturers: | HARTING |
|---|---|
| Product Category: | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Data Sheet: | 19400060412 |
| Description: | CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B M32 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HARTING |
| Product Category | Heavy Duty Connectors - Housings, Hoods, Bases |
| Size | 6B |
| Style | Top Entry |
| Series | Han® HPR |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Thread Size | M32 |
| Housing Color | Black |
| Lock Location | Screw Locks on Hood |
| Connector Type | Hood |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Size / Dimension | 5.197" L x 2.283" W x 3.937" H (132.00mm x 58.00mm x 100.00mm) |
| Ingress Protection | IP65/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Dielectric Material | Aluminum, Die Cast |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $66.91 | $65.57 | $64.26 |