| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Supports and Fasteners |
| Data Sheet: | D-1 |
| Description: | CBL CLIP D-TYPE NATURAL FASTENER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Type | Clip, D-Type |
| Color | Natural |
| Width | 0.560" (14.22mm) |
| Height | 1.720" (43.69mm) |
| Length | 1.530" (38.86mm) |
| Series | - |
| Adhesive | - |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | #8 (M4) |
| Part Status | Active |
| Opening Size | 0.990" L x 1.250" H (25.15mm x 31.75mm) |
| Mounting Type | Fastener |
| Panel Hole Size | 0.200" (5.08mm) |
| Panel Thickness | - |
| Type Attributes | 2 Piece, Locking |
| Material Thickness | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Bundle Center to Mounting Center | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.09 | $4.01 | $3.93 |