| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Cable Supports and Fasteners |
| Data Sheet: | 22DGHC00W |
| Description: | PLASTIC HOSE CLAMP: 2.087 - 2.24 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Type | Clamp, Hose |
| Color | Black |
| Width | 0.354" (9.00mm) |
| Height | - |
| Length | - |
| Series | MicroPlastics |
| Adhesive | - |
| Features | Chemical Resistant, Corrosion Resistant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Opening Size | 2.087" ~ 2.224" (53.01mm ~ 56.49mm) |
| Mounting Type | - |
| Panel Hole Size | - |
| Panel Thickness | - |
| Type Attributes | - |
| Material Thickness | 0.094" (2.38mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Bundle Center to Mounting Center | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.13 | $2.09 | $2.05 |