| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Supports and Fasteners |
| Data Sheet: | 151-01870 |
| Description: | CABLE CLIP CONNECTOR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Type | Clip, Connector |
| Color | Black |
| Width | - |
| Height | 0.469" (11.91mm) |
| Length | 1.063" (27.00mm) |
| Series | - |
| Adhesive | - |
| Features | Heat Stabilized, Impact Resistant, UV Resistant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Opening Size | - |
| Mounting Type | Fir Tree, Cupped |
| Panel Hole Size | 0.248" ~ 0.264" (6.30mm ~ 6.70mm) |
| Panel Thickness | 0.067" ~ 0.091" (1.70mm ~ 2.30mm) |
| Type Attributes | - |
| Material Thickness | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Bundle Center to Mounting Center | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.99 | $1.95 | $1.91 |