| Manufacturers: | Epson |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | FC1610AN 32.7680KA-R3 |
| Description: | CRYSTAL 32.768KHZ 15PF SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Epson |
| Product Category | Crystals |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Series | FC1610AN |
| Ratings | - |
| Frequency | 32.768kHz |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | - |
| Size / Dimension | 0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm) |
| Frequency Stability | - |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 90 kOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.55 | $0.54 | $0.53 |