| Manufacturers: | ECS Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | ECS-480-10-36Q-EP-TR |
| Description: | CRYSTAL 48.000MHZ 10PF SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ECS Inc. |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | ECX-2236Q |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Frequency | 48MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 10pF |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.55 | $0.54 | $0.53 |